środa, 9 marca 2016

PFM prosi o 1% dla Jacka Janiszewskieg

Wybitny śpiewak operowy Jacek Janiszewski walczy z ciężką chorobą. – W tej chwili, po wielu terapiach, jego stan jest taki, że może mówić, ale konieczne jest dalsze, intensywne leczenie...

W grudniu 2014 r. śpiewak poddał się operacji zdiagnozowanego u niego guza mózgu. Zabieg był bardzo skomplikowany, ale udało się usunąć 70 % guza. Kilka dni później okazało się jednak, że trzy nerwy mózgowe zostały sparaliżowane, w tym m. in. nerw kierujący prawą struną głosową. Stracił nie tylko możliwość śpiewania – pojawiły się również bariery w codziennym porozumiewaniu się a także w przyjmowaniu pokarmów.

Janiszewski walczy o powrót do zdrowia i zawodu. Lekarze są zdania, że nerwy z czasem mają szansę się zregenerować . Potrzebna jest jednak kosztowna rehabilitacja.Jacek Janiszewski to zwycięzca – obok Aleksandry Kurzak – Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w 1998 r. Ma na swoim koncie również zwycięstwa i nagrody w innych miedzynarodowych konkursach: Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997), Konkursie BELVEDERE w Wiedniu (1999), OPERALIA Placido Domingo w Tokyo (1997).

Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Sofii.

Zadebiutował w 1995 roku na scenie Opery Narodowej w sektaklu "Wyrywacz serc" E. Sikory reżyserii Mariusza Trelińskiego.
Wkrótce potem przeniósł się do Niemiec i od tego czasu występuje tam na wielu scenach.
Do jego najważniejszych ról operowych należą Sarastro w "Czarodziejski flecie", Osmin w "Uprowadzeniu z Seraju", Komtur i Leporello w "Don Giovannim" Mozarta, Don Basilio w "Cyruliku Sewilskim", Gremin w ""Eugeniuszu Onieginie", Sparafucile w "Rigoletcie" Verdiego,  Ramfis w "Aidzie" czy Wielki Inkwizytor w "Don Carlosie". Występował w operach Donizettiego, Pucciniego, Wagnera, Mussorgskiego, Czajkowskiego, Dvorzaka czy Szostakowicza.
Do Polski zawsze jednak wraca chętnie, wystąpił w licznych premierach Opery Narodowej, by wspomnieć choćby Zbigniewa w „Strasznym dworze”, Rajmunda w "Łucji z Lammermoor" czy Leporella w „Don Giovannim” w głośnej inscenizacji Mariusza Trelińskiego. W ostatnich latach można go było oglądać w innych spektaklach tego reżysera: "Cyganerii", „Traviacie” i w „Jolancie”.


Współpracował z wieloma orkiestrami wykonując repertuar oratoryjny m. in. Filharmonią Narodową, Münchner Symfoniker, Staatskapelle Berlin pod batutą takich dyrygentów jak Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, Kazimierz Kord, Krzysztof Penderecki, Kirill Petrenko czy Valery Gergiev.

Występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą ( Warszawska Jesień, Festival Beethovenowski, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Schleswig-Holstein Musikfestival, Richard Strauss Festival w Garmisch-Partenkirchen i. in.)

Brał udział w nagraniach kilku oper : "Daphne" Straussa, "Gracze" Szostakowicza, "Skrzypce Rotshilda" Fleischmanna nagrodzone znakomitymi krytykami.

W Polsce znany jest także z występów w Oratoriach autorstwa Piotra Rubika "Świętokrzyska Golgota", "Tu es Petrus" i "Psalterz Wrześniowy".

Ostatni raz wystąpił pod koniec grudnia 2014 r. w jednej z głównych ról w „Luisie Miller” Verdiego wystawionej w niemieckim Aachen...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza